Eesti Raadio uus juht muretseb Raadio 2 pärast

KRISTI MALMBERG

Eesti Raadio uus peadirektor Ain Saarna soovib turgutada kunagi väga populaarset programmi Raadio 2 ja tulevikus kolida terve Eesti Raadio ühte majja.

Mis sundis teid kandideerima Eesti Raadio peadirektoriks ja miks ei osalenud te juba esimesel konkursil?

Esimesel konkursil osalemiseks ei tundunud aeg veel küps olevat. Kõhklesin ja kahtlesin, kas saan hakkama. Olen Eesti Raadios liiga kaua töötanud, et luua illusioone, nagu saaks kõik olema hea ja selge. õnneks olen ma siit ka ära olnud ja tagasi tulles saanud kõike värskema pilguga vaadata.

Seni, kuni tehtud töö hunnikut nurgas pole, jäävad mul muidugi kahtlused oma võimete suhtes. Aga mul on hea meel, et ei lubanud ringhäälingunõukogule esitatud programmis lausa pudrumägesid kokku.

Ehk lisas teile üritamisjulgust asjaolu, et esimesel konkursil ei leidnud ringhäälingunõukogu toetust Eesti Raadio senine peadirektor Peeter Sookruus ega ka tema asetäitja Mart Ummelas?

Ma olin esimese vooru tulemuste üle ausalt öeldes veidi üllatunud. Sellest oli üsna selgelt näha hoiakut, et tahetakse inimest väljastpoolt Eesti Raadiot. Seejärel asusid ka mõned kolleegid mind aktiivselt veenma, et see on Eesti Raadio auküsimus ja vaatamata mõnedele probleemidele pole meil ju eriti midagi viga.

Näiteks Vikerraadio on Eestis kuulatavaim programm, Klassikaraadiole sarnast pole üheski teises raadios... Raadio 2 on küll langenud, aga midagi lausa häbeneda ka pole.

Mis õigupoolest Raadio 2-s lahti on? Kunagi oli see kanal Eesti raadiomaastikul ju tõeliselt kõva sõna.

Ma ei taha halba varju heita Raadio 2 tublidele tegijatele, aga minu arvates on seal probleeme sihtgrupi leidmisega. Tuleb täpsustada, kellele tehakse saateid ja mängitakse muusikat. Näiteks Hillar Palametsa "Ajalootund" sobib palju paremini Vikerraadiosse. Minu arvates on Raadio 2 sihtgrupiks tegutsev inimene, kes vajab muusikat ja uudiseid. Järgmise aasta alguses peaks Raadio 2 selliseks ka muutuma.

Uue aasta esimesel poolel tahaks pikendada Vikerraadio programmi ööpäevaringseks. öösel tuleks sealt muusikat ja ka uudiseid, sest üks uudistetoimetaja on meil öösiti niikuinii siin ja miks siis mitte vahepeal ka veidi tööd teha. See tähendab muidugi inimeste töölepingute ja töösuhetega tegelemist.

Töösuhetest rääkides küsin, kas teie saamine Eesti Raadio peadirektoriks pole kelleski lahkumismõtteid äratanud?

Olen tõepoolest kohtunud paari inimesega, kes soovivad lahkuda, kuid neile on ahvatlevamad pakkumised tehtud enne minu direktoriks saamist. Meie raadio kurb saatus on see, et oleme ennegi teistele kaadrit koolitanud. Olgu siis pressiesindajad, suursaadikud või lihtsalt teiste raadiojaamade töötajad.

On mõni hea tegija Eesti Raadiosse tulemas?

Tahaks seda loota, sest viimasel ajal on nii mõnigi inimene siia tagasi tulnud. Näiteks Artur Raidmets, kes kunagi siit ju alustas. Aga ma ei näe vajadust, et peaks kedagi väga palkama või üle maksma, sest seda raha meil ei ole. Samuti loodan, et meil õnnestub näiteks Pedagoogikaülikoolist noori inimesi tööle saada ja välja koolitada.

Mis saab senisest peadirektorist Peeter Sookruusist?

Vestlesime temaga, tegin talle ühe tööpakkumise ja ta mõtleb selle üle. Loodan temaga sel nädalal elust ja tööst täpsemalt rääkida.

Aga Mart Ummelas? Peadirektori asetäitjaks ta vist enam ei jää?

Näen ka Ummelasele väärikat tööd ja tema oskustele jõukohast rakendust. Kui Eestis ringi vaadata, siis neid inimesi, kes suudavad raadiotööd juhtida, ise saateid teha ja samas veel ka ideid genereerida, on väga vähe. Käituksin ääretult rumalalt, kui ma ütleksin, et ei, mina sinu teeneid ei vaja.

Sellest, kas Ummelas jääb peadirektori asetäitjaks, on veel vara rääkida. Ma pole temaga veel isiklikult kohtunud.

Eesti Raadio peadirektoriga rääkides ei saa kuidagi üle ega ümber reklaamist ja omandisuhetest.

Kui saaksime teada kindla finantseerimisprotsendi riigieelarvest pikema aja peale ja kui see annaks Eesti Raadiole võimaluse ära elada, siis võiks reklaami kaotamisest edasi rääkida. Praegu elab Raadio 2 programm reklaamist ja seni, kuni seadus seda lubab, see nii ka jätkub.

Omandisuhetest rääkides tahaksin kunagi viia kogu Eesti Raadio üle vanasse raadiomajja. Kahe maja pidamine läheb liiga kalliks.

Ent vana raadiomaja on praegu väga ebafunktsionaalne ja raadio sinna ümberkolimine eeldab suuri ümberehitusi. Loodan, et uuel aastal saame selle plaani ettevalmistamise alustamiseks ka vahendeid.