Harlamov, Estonian Airi eksjuht Erki Urva, Kreenholmi eksjuht Meelis Virkebau jt kandidaadid esitavad täna EAS-i nõukogule oma nägemuse sihtasutuse tulevikust ning vastavad küsimustele. Harlamovilt plaanitakse küsida tema BNS-ist lahkumise kohta.

Harlamov lahkus mullu BNS-i juhi kohalt. Eesti Ekspressi andmetel avastati tema lahkumise järel firmas kahtlasi tehinguid, kus Harlamovi ajal oli tasutud põhjendamata arveid. Ajalehe andmetel pidanuks Harlamov lahkumisel saama kuuekohalise kompensatsiooni, mille väljamaksmine aga külmutati. Lisaks puudus väga vähe, et asi oleks muutunud kriminaalseks. Selle asemel aga sõlmiti Eesti Ekspressi andmetel kokkulepe, mille tulemusena Harlamov tasus BNS-ile seitse miljonit krooni.

Harlamov on juhtunu kohta varem öelnud: “Mind süüdistati asjades, mida mina BNS-is korda ei saatnud. Firmajuhte süüdistatakse ikka igasugustes asjades, näiteks halbade lepingutega firmale majandusliku kahju tekitamises.”

EAS-i nõukogu liige Eero Pärgmäe ütles, et kuna Harlamov on Savisaare nõunik, siis on ta ka loogiliselt Savisaare soosik EAS-i juhi kohale. Ministri teine nõunik Heido Vitsur lausus, et Harlamov on kahtlemata juhtimiskogemustega inimene. Vitsur lisas, et kui tema oleks EAS-i nõukogu liige, teeks ta Harlamovi BNS-ist lahkumise asjaolud endale selgeks.

EAS-i nõukogu liige Enn Veskimägi ütles eile, et pole välistatud, et täna valitakse üheksa kandidaadi seast paar inimest ja kujuneb finaal, mille võidab see, kes sobib minister Savisaarele. Nõukogu liikme Kalev Lillo sõnul pole mõtet lõpliku valikuga venitada. “Paar inimest, tõsise juhtimiskogemusega inimesed, on selgelt teistest üle,” ütles ta.

Otepää lihatööstuse Edgar omanik ja EAS-i nõukogu liige Maie Niit sõnas, et tema annab oma hääle tegusale inimesele. “Minu poolest olgu see või poliitiline figuur Harlamov,” ütles ta.

Varrak: EAS pole kellegi rahapump

•• EAS-i eksjuht Tea Varrak andis mõista, et EAS ei ole rahapump, mille juurde keegi saaks “omasid” saata. “Mind ei sundinud kolme aasta jooksul ükski minister ühtegi otsust tegema,” ütles ta. Varrak lisas, et EAS on tugevalt auditeeritud asutus.

•• EAS-i nõukogu liige Jüri Järviste tõdes, et EAS on rakendusüksus, mitte n-ö kujundav üksus. “See tähendab, et kogu tema poliitika sõltub paratamatult Harju tänavast (majandusministeeriumist – toim).”

•• EAS-i nõukogusse kuulub 13 liiget. Lisaks Harlamovile, Urvale ja Virkebaule kandideerivad sihtasutuse juhiks praegune juhatuse esimees Alar Kolk, EAS-i tehnoloogiaarenduse direktor Madis Võõras, Norma divisjonidirektor Peeter Tõniste ning BLRT personalidirektor Reinart Puhkim. EPL