Veebireklaami gigandi eesmärk on vähendada karistamatuse tunnet, mida virtuaalmaailma anonüümsus kurjategijatele pakub.

Osana Facebooki jätkuvatest jõupingutustest inimeste turvalisuse tagamisel ja reklaamiplatvormi kuritarvitamise vastu võitlemisel, esitas Facebook täna Californias hagi ühe organisatsiooni ja kahe isiku vastu, kes rikkusid Facebooki reklaamieeskirju. Süüdistatavad petsid inimesi installima internetis levivat pahavara, mille abil said kelmid ligipääsu inimeste Facebooki kontodele, et seal võltsitud tooteid ja salenemistablette propageerivaid petureklaame levitada.

Facebooki kohtuvaidluste meeskonna juhi Jessica Romero sõnul on hagi eesmärk panna ettevõte ILikeAd Media International Company Ltd. ning Chen Xiao Congi ja Huang Tao vastutama loodud pahavara, inimeste petmise, nende Facebooki kontode ohustamise ja petlike reklaamide esitamise eest.

„Et inimesi reklaamidele klõpsama ahvatleda, kasutasid süüdistatavad reklaamides kuulsuste pilte. Samuti kasutasid nad võtet nimega cloaking, mis tähistab reklaamis oleva lingi tegeliku sihtkoha maskeerimist, kuvades Facebooki süsteemidele üht ja kasutajatele teist sisu,“ selgitas petuskeemi tagamaid Facebooki reklaamimeeskonna tootejuht Rob Leathern.

Facebooki esindajate sõnul on sellised maskeerimisskeemid sageli väga kõrgetasemelised ja hästi koordineeritud, mistõttu on nende taga olevaid isikuid ja organisatsioone raske tuvastada ja vastutusele võtta. Seetõttu on sarnaseid kuritegusid maailma õiguspraktikas veel vähe käsitletud ja reguleeritud.

„Selle konkreetse juhtumi puhul maksime kõigile kannatanutele, kelle kontosid kasutati loata reklaamide esitamiseks, raha tagasi ja aitasime neil oma konto turvalisust tugevdada,“ selgitas Leathern.

Et ka tulevikus Facebooki kasutajaid kaitsta ja seda tüüpi skeemide tekkimist takistada, jätkab Facebook tööd platvormi vastu suunatud pahatahtliku käitumise tuvastamiseks ning võtab tingimuste rikkujaid vastutusele. „Meie platvormi läbipaistvuse ja terviklikkuse säilitamiseks on oluline, et virtuaalses maailmas tegutsevad petturid saaksid aru, et nende tegevusel on reaalses maailmas tagajärjed,“ rõhutas Romero.