Maailma rikkad riigid on pakkumas enneolematult suurt abi maailmamajandusele ajal, kui koroonaviiruse avastatud juhtumite arv kasvab hoogsalt Euroopas ja USAs. Itaalias on koroonaviiruse surmade arv ületanud juba Hiinat.

Et nakatanute arv ületab 270 000 ja epideemia tõttu on surnud enam kui 11 000 inimest, on see pannud võrdlema olukorda teise maailmasõja ja 1918. aasta Hispaania viirusega.

„Midagi rohkem polegi tarvis kui paanikaoste, et luua kriis,“ ütles ÜRO FAO peaökonomist Abdolreza Abbassian. „Tegemist pole pakkumisprobleemiga, vaid toidu kättesaadavusest tingitud käitumusliku muutusega. Mis juhtub, kui hulgimüüjad arvavad, et nad ei saa enam mais või juunis kätte nisu või riisitarneid? See võib viia üleilmse toidupakkumise kriisini.“

Viimastel nädalatel võib üle maailma näha pilte, kus inimesed ostavad kokku varusid, olgu selleks siis toidukaubad või WC-paber. Tagajärjeks on pooltühjad poeletid.

Nisuhinna indikaator Chicago nisufutuur kallines nädalaga kuus protsenti, mis on nisu hinna üheksa kuu suurim hinnatõus. Tais kerkis riisi hind kõrgeimale tasemele alates 2013. aasta augustist. Tai on maailma suuruselt teine riisieksportija, kirjutab Reuters.

Prantsusmaa kuivainete tootjad on hädas, kuna ei leita piisavalt transporti ja tööjõudu, et hoida käigus tehaseid ja sadamaid, kuna pasta ja jahu paanikaostud on langenud samale ajale nisuekspordi kasvuga.

Mõned Euroopa Liidu riigid on kehtestanud piiriületuse piiranguid teiste riikide vastu võitluseks koroonaviirusega, mis takistab ka toidutarneid.

Juunis peaksid ulatuma üleilmsed nisu laovarud 287,14 miljoni tonnini, kasvades aastaga 277,57 miljonilt tonnilt, prognoosis USDA.

Maailma riisivarud peaksid kasvama aastaga 175,3 miljonilt tonnilt 182,3 miljoni tonnini.

Analüütikute sõnul võib saada hiiglaslikuks probleemiks logistika, kuna toit peab jõudma õigesse kohta.

„USAs kulutatakse 140 miljonit tonni maisi aastas etanooli tootmiseks, millest osa saaks hoopis kasutada toiduna, seda enam, et kütuse hinnalangus näitab, et nii palju kütust pole enam tarvis,“ ütles maaklerfirma IKON Commodities nõustamisdirektor Ole Houe. „Mure seisneb selles, et toit peab olema õigel ajal õiges kohas.“

Koroonaviirus COVID-19

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!